Košík
úzkost

Čo spôsobuje úzkosť a ako ju prekonať?

V priebehu života každý z nás zažíva úzkosť. Často sa spája so strachom z neznámeho alebo s neistotou, či zvládneme niečo, čo sa zdá byť nad naše sily. Väčšinou však tento nepríjemný pocit strachu a neistoty zmizne a nezanechá na nás žiadne trvalé následky. Ale čo ak sa s úzkosťou stretávate tak pravidelne, že sa stala bežnou súčasťou každodenného života?

Každý z nás niekedy prejavuje príznaky úzkosti, pretože všetci sme v konečnom dôsledku len ľudia, ktorých občas zasiahne strach. Ak však zvládate bežné každodenné fungovanie, úzkosť vám nebráni v živote a dokážete s ňou pracovať, nepredstavuje významný problém.

Ale sú medzi nami aj ľudia, ktorí kvôli úzkosti nedokážu robiť dôležité rozhodnutia. Môžu ich trápiť aj problémy v práci a vo vzťahoch a ďalšie komplikácie, ktoré môžu mať negatívny vplyv na kvalitu ich života. (Čo môže ich úzkosť ešte zhoršiť.) Keďže ide o začarovaný kruh, z ktorého nie je ľahké vystúpiť, nižšie sa pozrieme na všetky dôležité veci súvisiace s úzkosťou.

Ak ste pripravení, môžeme začať.

úzkost příčiny projevy

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

Čo je to úzkosť a ako sa prejavuje?

Hoci mnohí ľudia vnímajú úzkosť negatívne, v skutočnosti je to úplne normálna a zdravá emócia, ktorá je súčasťou nášho ľudstva. Problém nastáva, keď nás ovládne a naruší náš každodenný život. (V takom prípade môže ísť o psychickú poruchu.)

Medzi hlavné príznaky úzkosti patria:

  • Nervozita
  • Zvýšený krvný tlak
  • Pocit napätia
  • Opakujúce sa myšlienky, ktoré sa točia okolo našich obáv
  • Ťažkosti so sústredením
  • Zvýšená podráždenosť
  • Problémy so spánkom

Typy úzkosti a ich príčiny

Ak máte deti, určite poznáte pojem separačná úzkosť, ktorý opisuje jav, keď dieťa ťažko znáša odlúčenie od hlavnej opatrujúcej osoby. V skutočnosti však môžu mať separačnú úzkosť aj dospelí (napríklad pri odlúčení od partnera, na ktorom sú závislí).

Stavy úzkosti sa môžu ďalej prejavovať napríklad ako sociálna fóbia. Človek sa môže báť odsúdenia a nepochopenia okolia natoľko, že sa im radšej vyhýba. Takíto ľudia môžu mať problémy aj v partnerských vzťahoch, pretože sa môžu obávať intimity, ktorá je potrebná na vybudovanie a udržanie vzťahu. Poznáme však napríklad aj agorafóbiu, čo je stav, keď sa človek bojí verejných miest a situácií, ktoré by sa na nich mohli vyskytnúť. Existuje však viac druhov úzkosti.

jak na úzkost co pomáhá

Čo pomáha na úzkosť?

Stavy úzkosti môžu byť skutočne veľmi intenzívne. Ak navyše dostanete záchvat paniky, môžete mať pocit, že je to vaša posledná hodina. (Na druhej strane, niektorí ľudia si myslia, že dostali infarkt a umierajú.) Pozrime sa teda na niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pomôcť v takýchto extrémnych situáciách.

Pohyb

Pohyb je skutočne dôležitý pre vašu duševnú pohodu. Nemusí ísť o vrcholový šport, na začiatok vám môže stačiť prechádzka v meste alebo niekde v prírode. Ak ostatným veľmi nedôverujete, skúste požiadať niekoho, na kom vám záleží, aby vám robil spoločníka. (Napríklad môžete spolu behať alebo jazdiť na bicykli.) To by vám malo pomôcť zvládnuť prvé kroky a cítiť sa bezpečne.

Dajte STOP závislostiam

Hoci mnohí ľudia považujú cigarety, alkohol a iné návykové látky za únik od svojich psychických problémov, v skutočnosti sú tým najhorším, čo pre seba môžete urobiť. Okrem poškodenia zdravia si môžete vypestovať závislosť, ktorá vás uvrhne do ďalších problémov a úzkosti. Preto sa snažte hľadať iné kompenzačné mechanizmy, ktoré nemajú tieto riziká (napríklad stláčanie antistresového balónika, tanec, počúvanie hudby… skrátka niečo pozitívne).

úzkosti ašvaganda

Ashwaganda

Bylinka s názvom ašvaganda (vitánia snodárna) vám tiež pomôže lepšie sa vyrovnať s problémami a môže sa stať vaším spoľahlivým partnerom. Keďže dokáže znižovať stres a úzkosť, podporovať zdravý spánok, zlepšovať koncentráciu a zlepšovať niektoré duševné stavy a problémy, je vhodná aj na dlhodobé užívanie.

Rozhodne s ňou však neexperimentujte, najlepšie účinky dosiahnete, ak ju budete užívať vo forme prírodných doplnkov stravy, kde stačí dodržiavať dávkovanie. Tiež si nemyslite, že začne fungovať okamžite. Preto vytrvajte vo svojom úsilí.

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.