Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

3 + 1 balenie zdarma | Dodanie za 24 hodín

|  Môj účet
nespavost

Nespavosť: Najčastejšie príčiny a čo pomôže?

Chronická nespavosť dnes trápi veľké množstvo ľudí. U niektorých môže ísť o príznak depresie, zatiaľ čo iným sa v noci preháňajú hlavou myšlienky na všetky ťažkosti, ktorým v živote čelia. Nespavosť počas splnu je tiež pomerne častá, a hoci nie je úplne vysvetlená, pravdepodobne ju ovplyvňuje neúplná nočná tma. Čo ešte môže za nespavosť? A dá sa proti tomu bojovať?

Dobrý spánok je pre zdravie ľudského tela veľmi dôležitý. Bez neho by sme čelili vážnemu nedostatku spánku, ktorý má negatívny vplyv na našu psychickú pohodu aj fyzické zdravie, ktoré sa môže začať nepozorovane zhoršovať.

Medzi ďalšie negatíva nedostatočného spánku v noci patrí zvýšené riziko nepozornosti, ktoré je zvyčajne úzko spojené s nehodami všetkého druhu. Od dopravných nehôd až po pracovné úrazy. Ak k tomu pripočítame trvalú únavu a zníženú výkonnosť, je úplne pochopiteľné, že sa snažíme prelomiť kúzlo nespavosti akýmikoľvek prostriedkami.

Keďže bežné tabletky na spanie nie sú dostupné pre každého a neodstraňujú primárnu príčinu problému, je určite vhodnejšie zamyslieť sa nad dostupnejšími metódami, ktoré môžete vyskúšať už dnes.

nespavost projevy příznaky

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

Ako sa prejavuje nespavosť?

Mnohí ľudia považujú za nespavca toho, kto si večer ľahne do postele, ale dlho mu trvá, kým úspešne zaspí. V skutočnosti však existuje viac prejavov nespavosti. Môže sa napríklad vyskytovať častejšie nočné budenie, po ktorom už nemôžete zaspať. Môžete vstávať aj v naozaj skorých ranných hodinách, ale po takomto prebudení už nezostanete spať.

Takáto osoba potom môže vykazovať príznaky zvýšenej únavy, podráždenosti, častých zmien nálad a zhoršenej koncentrácie počas dňa.

Jej najčastejšie príčiny

U každého človeka má nespavosť trochu inú príčinu. Napríklad tehotné ženy trápi zväčšujúce sa brucho, kvôli ktorému nemôžu ležať v pohodlnej polohe, pravidelné poskakovanie na toalete a kopanie dieťaťa do vnútorných orgánov. Muži môžu mať zlý spánok kvôli častému nočnému močeniu, ktoré je často spôsobené nezhubne zväčšenou prostatou, čo sa zvyčajne prejavuje v strednom a vyššom veku.

Ďalej môžu byť na vine tieto skutočnosti:

  • Stres
  • Traumatická udalosť
  • Zmena prostredia (napríklad z dôvodu sťahovania alebo cestovania)
  • Choroba a bolesť
  • Jet lag
  • Depresia a úzkosť

Zvýšené riziko nespavosti majú ženy v menopauze a po nej, chronicky chorí ľudia, ľudia trpiaci depresiami, ľudia s prevažne sedavým spôsobom života atď.

nespavost příčiny

Ako na nespavosť?

Na nespavosť môžete vyskúšať niekoľko tipov a trikov, ktoré by vám mali pomôcť ľahšie zaspať a zostať spať až do rána.

Vitánia snodárna
vitánie ašvaganda nespavost

Vitánia snodárna, ashwagandha alebo tiež ašvaganda, je bylina, ktorá sa v indickej ajurvéde teší čoraz väčšej popularite. (Predovšetkým preto, že sa už dlho používa v indickej ľudovej medicíne.) Medzi jej hlavné výhody patrí znižovanie stresu a úzkosti. Vzhľadom na to, že tieto dva faktory môžu mať negatívny vplyv na váš nočný odpočinok, určite stojí za to vyskúšať túto bylinu. Užívanie ashwagandhy sa okrem iného spája aj s podporou spánku. Keďže tento prínos bol potvrdený štúdiami, ktoré porovnávali jeho účinok s placebom, určite by ste mu mali dať šancu.

 

Cvičenie

Nespavosť môže byť aj dôsledkom nedostatku fyzickej aktivity počas dňa. Z tohto dôvodu sa odporúča začať pravidelne športovať. (Na začiatok vám môže stačiť každodenná prechádzka na čerstvom vzduchu, aj keď je to cestou z práce alebo z nákupu.) Dobrým spôsobom na uvoľnenie stresu a napätia je aj joga, ktorá vás môže účinne upokojiť pred spaním.

 

jak na nespavostZmena životného štýlu

Spánku neprospieva nadmerná konzumácia kofeínu, ktorý sa považuje za stimulant. Alkohol má tiež negatívny vplyv na spánok, preto sa ho snažte obmedziť na minimum. Ak trpíte nespavosťou, tiež sa odporúča nepodľahnúť nutkaniu zdriemnuť si počas dňa, pretože večer nemusíte byť dostatočne unavení. Pomôcť by vám mohlo aj čítanie knihy pred spaním, pretože modré svetlo z elektroniky môže zmiasť vaše vnútorné hodiny a vaše telo si bude myslieť, že je ešte deň.

 

Ako teraz postupovať?

Určite stojí za to vyskúšať v prvom rade doplnok stravy s obsahom ashwagandhy, ktorý je na prírodnej báze. Ak ju podporíte aj cvičením a vyššie uvedenými zmenami životného štýlu, čoskoro môžete očakávať prvé pozitívne zmeny.

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.