Zlá nálada a depresia sú problémy, ktoré trápia veľké množstvo ľudí. Keďže antidepresíva môžete dostať len v niektorých prípadoch a dostanete ich až po tom, ako začnete navštevovať psychiatra, pozrime sa, či vám prírodné antidepresíva (bylinky a iné látky prírodného pôvodu) môžu pomôcť v každodennom živote.
Hoci sa môže zdať, že to máme ľahšie ako kedykoľvek predtým, nesmiete sa nechať zviesť prvým dojmom. Pracujeme oveľa viac a za deň toho stihneme urobiť niekoľkonásobne viac. Sme tiež oveľa viac vystresovaní a čelíme náporu negatívnych správ, ktoré sa na nás valia z internetu a iných médií.
Kvôli tomu všetkému sa môže ľahko stať, že začnete prepadávať depresívnym stavom, ktoré spôsobia, že prestanete vnímať pozitívne udalosti v živote. Môžete tiež začať pochybovať o tom, či má vaša existencia zmysel.
Riešenie úzkosti a depresie prírodnou cestou
Ak chcete začať užívať antidepresíva, musíte začať navštevovať psychiatra, ktorý je oprávnený ich predpisovať. Mnohí ľudia sa však tohto kroku (neprávom) boja, pretože sa obávajú, že návšteva tohto odborníka automaticky vedie k hospitalizácii na psychiatrii. Okrem toho niekedy môže samotný psychiater dospieť k záveru, že predpísanie antidepresív nie je potrebné, pretože môže pomôcť zmena životného štýlu. (Čo môže byť napríklad v prípade, keď by vedľajšie účinky antidepresív prevážili nad ich prínosom, alebo v prípade miernejších úzkostných a depresívnych stavov).
Vtedy môžete vyskúšať bylinky, ktoré podporujú relaxáciu, znižujú stres, úzkosť a iné problematické javy. Ktoré to však sú?
Najlepšie prírodné antidepresívum
Ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný je nepochybne jedným z najobľúbenejších prírodných antidepresív. Niektoré výskumy naznačujú, že ľubovník bodkovaný môže meniť spôsob, akým mozog spracováva serotonín, dopamín a noradrenalín, čo robia niektoré typy antidepresív. Na druhej strane je dôležité vedieť o jej kontraindikáciách. Medzi najznámejšie patrí zlyhanie hormonálnej antikoncepcie, preto by sa jej užívatelia mali ľubovníku vyhnúť.
Levanduľa
Levanduľa je rastlina, ktorá nielen krásne vyzerá a vonia, ale dokáže aj zahnať čierne myšlienky. Okrem toho, že sa v niektorých prípadoch používa vnútorne (uistite sa, že výrobok z levandule, ktorý ste si vybrali, je určený na vnútorné použitie), môže sa používať aj v aromaterapii. V tomto ohľade môže podporiť upokojenie a dobrý spánok.
Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny
Z technického hľadiska nejde o bylinu, ale stále je to ľahko dostupný prírodný liek, ktorý môže podporiť vašu normálnu náladu. Odborníci zatiaľ s istotou nevedia, prečo nenasýtené mastné kyseliny omega-3 podporujú zlepšenie nálady a zníženie depresívnych stavov, ale môže to súvisieť so znížením zápalu a stresového hormónu kortizolu.
Vitamíny
Ďalšia z kategórie prírodných látok, ktoré nie sú bylinami, ale môžu vám pomôcť pri znižovaní stresu a depresívnych stavov. Napríklad vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre normálny stav nervového systému. V neposlednom rade by ste nemali ignorovať význam vitamínu D. Ide o vitamín, ktorý si telo vytvára po vystavení sa slnečnému žiareniu, ale v niektorých mesiacoch ho nemusíme mať dostatok. A ako viete, počas jesene, zimy a skorej jari môžete byť náchylní na sezónnu depresiu, ktorá sa vyznačuje skľúčenosťou a nízkou náladou.
Ašvaganda
Ak sa opäť vrátime k bylinkám, ašvaganda, niekedy nazývaná aj Withania somnifera, vitania spavá a indický ženšen, môže byť užitočná pri regulácii nálady a podpore relaxácie.
Táto ajurvédska bylina je obľúbeným prostriedkom na podporu pokojného spánku. Používa sa aj na zníženie úzkosti, stresu a depresívnych nálad. Môžete po nej teda siahnuť v stresujúcejších obdobiach života alebo ak vás trápi nespavosť.
Vyskúšajte kvalitný doplnok stravy s ashwagandhou, ktorý obsahuje väčšie množstvo withanolidov, a presvedčte sa sami.