Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

3 + 1 balenie zdarma | Dodanie za 24 hodín

|  Môj účet
přírodní antideresiva

Najlepšie prírodné antidepresíva: Na ktoré bylinky staviť?

Zlá nálada a depresia sú problémy, ktoré trápia veľké množstvo ľudí. Keďže antidepresíva môžete dostať len v niektorých prípadoch a dostanete ich až po tom, ako začnete navštevovať psychiatra, pozrime sa, či vám prírodné antidepresíva (bylinky a iné látky prírodného pôvodu) môžu pomôcť v každodennom živote.

Hoci sa môže zdať, že to máme ľahšie ako kedykoľvek predtým, nesmiete sa nechať zviesť prvým dojmom. Pracujeme oveľa viac a za deň toho stihneme urobiť niekoľkonásobne viac. Sme tiež oveľa viac vystresovaní a čelíme náporu negatívnych správ, ktoré sa na nás valia z internetu a iných médií.

Kvôli tomu všetkému sa môže ľahko stať, že začnete prepadávať depresívnym stavom, ktoré spôsobia, že prestanete vnímať pozitívne udalosti v živote. Môžete tiež začať pochybovať o tom, či má vaša existencia zmysel.

Riešenie úzkosti a depresie prírodnou cestou

Ak chcete začať užívať antidepresíva, musíte začať navštevovať psychiatra, ktorý je oprávnený ich predpisovať. Mnohí ľudia sa však tohto kroku (neprávom) boja, pretože sa obávajú, že návšteva tohto odborníka automaticky vedie k hospitalizácii na psychiatrii. Okrem toho niekedy môže samotný psychiater dospieť k záveru, že predpísanie antidepresív nie je potrebné, pretože môže pomôcť zmena životného štýlu. (Čo môže byť napríklad v prípade, keď by vedľajšie účinky antidepresív prevážili nad ich prínosom, alebo v prípade miernejších úzkostných a depresívnych stavov).

Vtedy môžete vyskúšať bylinky, ktoré podporujú relaxáciu, znižujú stres, úzkosť a iné problematické javy. Ktoré to však sú?

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

Najlepšie prírodné antidepresívum

nejlepší přírodní antidepresivum

1. Ašvaganda

Keď už hovoríme o bylinkách, ašvaganda, niekedy nazývaná aj withania somnifera, vitánie snodárná a indický ženšen, môže byť užitočná pri regulácii nálady a podpore relaxácie. Zaujímavé je, že sa považuje za adaptogénnu rastlinu, ktorá zvládne nízke aj veľmi vysoké teploty.

Táto ajurvédska bylina je obľúbeným prostriedkom na podporu pokojného nočného spánku. Používa sa aj na zníženie úzkosti, stresu a depresívnych nálad. Môžete po nej teda siahnuť v stresujúcejších obdobiach života alebo ak vás trápi nespavosť. Môže tiež podporiť vitalitu a výdrž a normálny stav pokožky.

V jednej štúdii sa vedci zaoberali účinkami ašvagandy u ľudí so schizofréniou, ktorí trpeli depresiami a úzkosťou. Zistili, že u účastníkov, ktorí užívali 1 000 mg extraktu denne počas 12 týždňov, došlo k výraznejšiemu zmierneniu depresie a úzkosti ako u tých, ktorí užívali placebo.

2. Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný je nepochybne jedným z najobľúbenejších prírodných antidepresív. Niektoré výskumy naznačujú, že ľubovník bodkovaný môže meniť spôsob, akým mozog spracováva serotonín, dopamín a noradrenalín, čo robia niektoré typy antidepresív. Na druhej strane je dôležité vedieť o jej kontraindikáciách. Medzi najznámejšie patrí zlyhanie hormonálnej antikoncepcie, preto by sa jej užívatelia mali ľubovníku vyhnúť.

3. Levanduľa

Levanduľa je rastlina, ktorá nielen krásne vyzerá a vonia, ale dokáže aj zahnať čierne myšlienky. Okrem toho, že sa v niektorých prípadoch používa vnútorne (uistite sa, že výrobok z levandule, ktorý ste si vybrali, je určený na vnútorné použitie), môže sa používať aj v aromaterapii. V tomto ohľade môže podporiť upokojenie a dobrý spánok.

4. Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny

Z technického hľadiska nejde o bylinu, ale stále je to ľahko dostupný prírodný liek, ktorý môže podporiť vašu normálnu náladu. Odborníci zatiaľ s istotou nevedia, prečo nenasýtené mastné kyseliny omega-3 podporujú zlepšenie nálady a zníženie depresívnych stavov, ale môže to súvisieť so znížením zápalu a stresového hormónu kortizolu.

ašvaganda antidepresivum

5. Vitamíny

Ďalšia z kategórie prírodných látok, ktoré nie sú bylinami, ale môžu vám pomôcť pri znižovaní stresu a depresívnych stavov. Napríklad vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre normálny stav nervového systému. V neposlednom rade by ste nemali ignorovať význam vitamínu D. Ide o vitamín, ktorý si telo vytvára po vystavení sa slnečnému žiareniu, ale v niektorých mesiacoch ho nemusíme mať dostatok. A ako viete, počas jesene, zimy a skorej jari môžete byť náchylní na sezónnu depresiu, ktorá sa vyznačuje skľúčenosťou a nízkou náladou.

Prečo vsadiť na bylinky?

Byliny na zlú náladu a úzkosť majú v ľudskej spoločnosti a v ľudovom liečiteľstve dlhú tradíciu. Okrem iného sa dnes prírodné výživové doplnky s ich obsahom dajú zohnať bez lekárskeho predpisu, takže sú cenovo dostupnejšie ako klasické antidepresíva, na ktoré potrebujete lekársky predpis. Ak teda netrpíte nejakým vážnym psychickým ochorením, ktoré si často vyžaduje pomoc odborníka a klasické lieky, užívanie byliniek vám môže ponúknuť riešenie.

Ktorá z byliniek je najlepšia?

Keďže ľubovník môže pri užívaní iných liekov spôsobiť nežiaduce kontraindikácie a ostatné látky nemusia byť dostatočne silné bez kombinácie s niektorými inými, víťazom je jednoznačne ašvaganda. Je to aj vďaka tomu, že môže priniesť pozitíva do iných oblastí vášho života.

Vyskúšajte kvalitný výživový doplnok s ašvagandou, ktorý je vhodný aj na dlhodobé užívanie a ktorý obsahuje vyššie množstvo withanolidov, a presvedčte sa sami.

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.