Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

3 + 1 balenie zdarma | Dodanie za 24 hodín

|  Môj účet
indický ženšen

Prečo užívať indický ženšen? Poznáme jeho najlepšie účinky

Indický ženšen je v posledných rokoch obľúbenou bylinkou, na ktorú sa zameralo mnoho jednotlivcov. Nielenže môže mať podporný účinok na spánok a celkovú relaxáciu, ale môže tiež podporovať uvedomelosť, ktorú často potrebujeme pri štúdiu a práci. Môže nám indický ženšen (alebo ashwagandha) ponúknuť niečo iné? A aký je jeho príbeh?

Indický ženšen má mnoho názvov. Nazýva sa napríklad aj withania snodárná, vitánie spavá alebo ašvaganda. Hoci nemá nič spoločné s klasickým ženšenom, táto ajurvédska bylina má dlhú tradíciu používania. A to nielen pri ťažkostiach, ktoré trápia telo, ale aj pri tých, ktoré ovplyvňujú našu myseľ a duševný pokoj.

Čím je táto bylina taká výnimočná? Aké účinky sa jej pripisujú? A ako ju správne používať?

Co je to indický ženšen?

Ashwagandha“ je sanskritský výraz pre „konskú vôňu“, ktorý odkazuje na vôňu byliny a jej potenciálnu schopnosť zvyšovať silu. Jej botanický názov je Withania somnifera a je známa aj pod niekoľkými ďalšími názvami vrátane „indického ženšenu“ a „zimnej čerešne“.

Vo voľnej prírode je to malý krík so žltými kvetmi, ktorý pochádza z Indie a juhovýchodnej Ázie. Keďže sa v exotických krajinách používa už stáročia, je neoddeliteľnou súčasťou východnej ľudovej medicíny. Okrem iného sa považuje za adaptogén, ktorý dokáže znížiť reaktivitu organizmu na stresory.

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

História indického ženšenu

História jeho používania v tradičnej indickej medicíne siaha takmer 3000 rokov dozadu. Jeho koreň sa používal ako afrodiziakum, narkotikum, tonikum, diuretikum, antihelmintikum a stimulant.

co je indický ženšen historie účinky

Na čo je dobrý indický ženšen?

Indický ženšen je pravdepodobne najznámejší svojimi účinkami na stres. Na tento prínos poukazuje niekoľko štúdií, ktoré pozorovali schopnosť ašvagandy výrazne znížiť úroveň stresu a úzkosti zúčastnených osôb. Výskum okrem iného ukázal aj to, že ženšen indický dokáže podporiť kvalitu nočného spánku. V porovnaní s placebom ľudia po jeho užití spali oveľa lepšie.

Ďalšie zistenia sa týkajú jeho vplyvu na ľudskú sexualitu. Najmenej jedna klinická štúdia naznačuje, že ashwagandha môže byť prospešná pre ženy, ktoré trpia sexuálnou dysfunkciou. Podávanie tejto byliny viedlo k výraznému zlepšeniu vzrušivosti, lubrikácie, orgazmu a spokojnosti, ako uviedli samotné účastníčky. Výrazne sa zlepšil aj počet úspešných sexuálnych stretnutí, ako aj ukazovatele ťažkostí súvisiacich s ich sexuálnym životom a sexualitou.

Je pravdepodobné, že z toho budú mať prospech aj muži. Ukázalo sa, že podávanie ashwagandhy neplodným mužom výrazne zlepšuje kvalitu spermií tým, že vyrovnáva hladiny reprodukčných hormónov. Po jednej štúdii otehotnelo 14 % ich partneriek.

Indický ženšen môže dokonca pomôcť zlepšiť kognitívne schopnosti, pamäť a schopnosť vykonávať motorické reakcie podľa konkrétnych pokynov. V malých štúdiách sa zistilo, že v porovnaní s placebom ashwagandha významne zlepšila reakčný čas účastníkov v kognitívnych a psychomotorických testoch (ktoré merajú schopnosť reagovať na pokyny a vykonať určitú činnosť).

Jedna štúdia dokonca zistila, že ašvaganda výrazne zlepšila pozornosť účastníkov, ako aj ich okamžitú a všeobecnú pamäť v rôznych testoch.

Priebežne sa tiež skúma jej možný podporný účinok na:

Ako vidíte, je to naozaj zaujímavá bylina.

jak užívat indický ženšen na stres

Ako ho správne používať?

Keďže indický ženšen u nás bežne nerastie a nie je také jednoduché ho nejako získať, najlepšou voľbou pre vás bude dlhodobé užívanie doplnkov stravy s ashwagandhou, ktoré nájdete na voľnom trhu.

Majte však na pamäti, že aby bolo použitie takéhoto doplnku skutočne účinné, nie je bez správnej voľby, ktorá závisí od správneho posúdenia kvality výrobku.

Ak chcete mať istotu, že ste si vybrali správne, vždy si vyberte doplnok stravy s indickým ženšenom, ktorý obsahuje vyšší počet withanolidov.

Zdroje informácií

https://www.forbes.com/health/supplements/ashwagandha-benefits/ – 7 výhod ašvagandy (anglicky)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10147008/ – Ašvaganda (anglicky)

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.