Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

3 + 1 balenie zdarma | Dodanie za 24 hodín

|  Môj účet
jak na zdravý a kvalitní spánek

8 tipov, ako na zdravý a kvalitný spánok

Ľudské telo potrebuje spánok na odpočinok aj na obnovu celého systému. Ak ho nemáme dostatok alebo ak je jeho kvalita nedostatočná, môže to mať z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na celkové zdravie. Existujú tipy, ako zlepšiť kvalitu spánku? A ak áno, ktoré to sú?

V poslednom čase sa mnoho ľudí potýka so zlou kvalitou spánku a nespavosťou. Okrem negatívneho vplyvu na fyzické zdravie môže trpieť aj vaša psychika. V neposlednom rade si ľudia musia dávať väčší pozor na nehody všetkého druhu, pretože je pomerne ľahké upadnúť do mikrospánku počas šoférovania alebo spôsobiť nehodu v práci v dôsledku nepozornosti.

Nedostatok spánku ovplyvňuje aj našu výkonnosť. Ak by ste nemohli zamrkať a neustále by ste sa prehadzovali, nemohli by ste zvládnuť objem práce, ktorý bežne vykonávate. Môžete tiež častejšie robiť chyby, čo potom môže mať negatívny vplyv na vašu finančnú situáciu a študijné výsledky.

Ako teda vidíte, spánok, jeho dĺžku a kvalitu, rozhodne netreba podceňovať, pretože sa môže stať ohniskom ďalších problémov.

co ovlivňuje kvalitu spánku

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

Čo ovplyvňuje kvalitu nášho spánku?

Kvalitu spánku môžu ovplyvniť vonkajšie faktory. Nemali by sme však zabúdať na zdravie, psychický stav a stravu. Na samom začiatku nemusí byť ľahké zistiť, čo vám spôsobuje najväčšie problémy. Z tohto dôvodu je vhodné postupovať eliminačnými metódami, ktoré vás nakoniec môžu priviesť správnym smerom.

8 tipov, ako zlepšiť kvalitu spánku

Denné svetlo

Umelé osvetlenie je praktické, pretože nám umožňuje pracovať a venovať sa svojim koníčkom až do neskorých večerných hodín. Problémom je, že môže telo trochu zmiasť. Je už čas ísť spať, alebo je ešte denné svetlo? Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste pri problémoch so spánkom strávili primeraný čas na priamom dennom svetle, ktoré podporí správne nastavenie vašich vnútorných hodín. Ak si nemôžete dovoliť odísť z pracoviska, skúste aspoň na chvíľu otvoriť okno alebo vyjsť na balkón. Všeobecne sa považuje za najlepšie stráviť 2 hodiny denne na slnku, preto sa snažte po práci prejsť.

Modré svetlo

Ďalším tipom je obmedziť modré svetlo vo večerných hodinách, pretože môže mať tiež nepriaznivý vplyv na správne uvoľňovanie hormónov súvisiacich so spánkom. Preto je dobré sa pred spaním prejsť alebo sa okúpať. Môžete tiež skúsiť čítať knihu. Ak už z nejakého dôvodu musíte byť pri počítači, pred televízorom alebo držať v ruke telefón, skúste používať okuliare s filtrom modrého svetla.

jak zlepšit kvalitu spánku

Kofeín

Kofeín je dobrý sluha, ale zlý pán. Ráno nás síce dokáže nakopnúť, ale jeho konzumácia v neskorších popoludňajších a večerných hodinách je nevhodná. Hlavne preto, že namiesto toho, aby vás upokojil, ponúka vám dodatočnú vzpruhu, ktorú v skutočnosti nepotrebujete, keď potrebujete cvičiť.

Buďte konzistentní

Ďalším dobrým tipom je dodržiavať čas, kedy vstávate a idete spať. V ideálnom prípade sa snažte chodiť spať v rovnakom (alebo aspoň podobnom) čase. To isté platí aj pre vstávanie. Tento harmonogram sa snažte dodržiavať aj počas víkendov a sviatkov. Taktiež sa snažte minimalizovať spánok počas dňa, pretože večer nemusíte byť dostatočne unavení.

Alkohol

Rovnako ako kofeín, aj alkohol môže mať negatívny vplyv na kvalitu a dĺžku vášho spánku. Z tohto dôvodu sa snažte minimalizovať jeho konzumáciu.

Úprava prostredia v spálni

Niekedy môže kvalitu vášho spánku ovplyvniť aj príliš teplý matrac, príliš teplý poťah alebo vankúš nesprávnej veľkosti. Prípadne môžete trpieť nespavosťou v dôsledku nedostatku tmy v spálni a chrápania alebo hluku z ulice.

V tomto ohľade sa teda oplatí investovať do zmeny prostredia. Okrem kúpy kvalitného matraca nepodceňujte ani kúpu ergonomického vankúša na zníženie bolesti krku. V neposlednom rade si môžete vybrať aj sezónnu (ľahšiu) prikrývku. Nezabudnite si kúpiť zatemňovacie závesy a špunty do uší.

vitánie spavá kvalitní spánek

Večera

Ísť spať s prázdnym žalúdkom nemusí byť ideálne, pretože žalúdok vám môže neustále krútiť. Nemali by ste to však preháňať ani s veľkosťou a zložením večere. Mastné a ťažké jedlá, ktoré zjete v obludných množstvách, vám neurobia dobre.

Sladká večera tiež nemusí niektorým ľuďom robiť dobre, pretože môže spôsobiť pálenie záhy. Snažte sa preto vyberať rozumne a udržiavať veľkosť porcií na nízkej úrovni.

Vitánia spavá (ašvaganda)

V neposlednom rade nezabudnite na svoj duševný stav. Stres, úzkosť a depresívna nálada môžu negatívne ovplyvniť spánok a jeho kvalitu. Medzi bylinky, ktoré by ste mali vyskúšať, patrí vitánia spavá, ktorá sa niekedy nazýva aj ašvaganda.

Táto bylina sa v indickej ajurvéde používa na podporu duševnej relaxácie. Jej pravidelné užívanie ako prírodného doplnku stravy môže pomôcť pri zmierňovaní stresu, napätia a úzkosti, ktoré vás večer zamestnávajú. Okrem iného sa ich užívanie spája aj s celkovou podporou spánku.

To, že ste si vybrali dobre, zistíte podľa toho, že výživový doplnok obsahuje vysoký počet withanolidov.

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.