Košík
bylinky na stres

Bylinky proti stresu, úzkosti a depresii: Poznáte všetky?

Stres, zlá nálada a sezónna depresia môžu občas trápiť takmer každého. Keďže však všetky tieto faktory výrazne znižujú kvalitu nášho života, je dôležité vedieť, ako s nimi bojovať. Preto sa nižšie pozrieme na to, aké bylinky na stres môžete v takomto prípade vyskúšať.

Ľudské emócie sú ako voda. Chvíľu sú príjemné a prinášajú nám radosť. Inokedy máme hlavu plnú čiernych myšlienok a všetko je (takpovediac) na nič. Aj keď žijeme v dobe, ktorá si cení neutíchajúcu pozitivitu, prežívať aj menej radostné chvíle je v ľudskom živote úplne normálne a žiaduce.

Niekedy však negatíva prekročia únosnú hranicu a my sa nemôžeme vrátiť do uvoľneného prostredia. Nie vždy ide o klasickú depresiu, ktorá si vyžaduje zásah psychiatra (ktorý má právomoc predpisovať antidepresíva). Pri sezónne zníženej nálade a strese môžete vyskúšať aj bylinky, ktoré podporujú relaxáciu a uvoľnenie.

Ktoré to však sú?

bylinky na úzkost

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

5 najlepších byliniek proti stresu

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný sa považuje za prírodné antidepresívum, ktoré je v posledných rokoch veľmi populárne. Ale nielen my, ľubovník na rovnaký účel používali už naši predkovia, ktorí nemali prístup k moderným liekom.

Hoci vám môže pomôcť, je dôležité vedieť o ňom niekoľko základných informácií. Ak máte predpísané antidepresíva, mohla by zmeniť ich účinok. (Z tohto dôvodu sa neodporúča užívať tieto dve látky súčasne.) Opatrné by mali byť aj užívateľky hormonálnej antikoncepcie, pretože ľubovník bodkovaný a prípravky s jeho obsahom môžu tiež znížiť jej účinnosť, čo by mohlo mať za následok neželané tehotenstvo.

Medovka lekárska

Veľmi obľúbená je aj medovka. Pridáva sa do výživových doplnkov, ktoré pomáhajú upokojiť telo a podporiť pokojný spánok, a do rôznych čajových zmesí, ktoré sa zvyčajne pijú večer.

Okrem iného sa hovorí, že medovka znižuje stres, upokojuje a uvoľňuje, takže ju môžu používať ľudia, ktorí trpia dlhodobým psychickým napätím.

Mučenka

Ďalším pomocníkom z ríše byliniek môže byť mučenka, ktorá mnohých ľudí ohromí svojou exotickou krásou. Podobne ako vyššie uvedené bylinky sa používa na zvládanie stresu, nespavosti a niekedy aj bolesti. Niekedy po nej siahajú aj ľudia, ktorí trpia úzkosťou, pretože má zmierniť jej príznaky.

Keďže však o nej zatiaľ veľa nevieme, zvyčajne sa používa v bylinných zmesiach na podporu upokojenia, zmiernenie stresu a podporu spánku, v ktorých sa kombinuje s inými bylinami, o ktorých sa predpokladá, že majú podobný účinok na ľudský organizmus.

Levanduľa

Nebol by to úplný zoznam byliniek na upokojenie, keby sme vynechali levanduľu. Môžete ju použiť dvoma spôsobmi. Buď ju môžete použiť ako vonný difuzér do spálne (veľmi obľúbené sú aj špeciálne levanduľové vankúšové parfumy a látkové vrecúška so sušenou levanduľou).

Levanduľu môžete používať aj vnútorne. Niekedy sa pridáva do výživových doplnkov na podporu relaxácie alebo do čajových zmesí.

bylinky na deprese

Ašvaganda

V poslednom čase si získava čoraz väčšiu popularitu bylina ašvaganda (vitánie snodárná), ktorá si našla veľkú obľubu v indickej ajurvéde. V minulosti ju ľudia používali najmä pri strese, na doplnenie energie a zlepšenie koncentrácie. Niekedy sa nazýva indický ženšen, preto sa pri jej kúpe nenechajte zmiasť týmto (iným) názvom.

V súčasnosti sa ašvaganda používa pri zvládaní širokej škály účinkov hektického životného štýlu. Podporuje znižovanie stresu v organizme a môže tiež pomôcť zmierniť úzkosti, ktoré vás môžu odrádzať od dôležitých životných krokov, ktoré so sebou môžu prinášať určitú neistotu.

U niektorých ľudí môže tiež pomôcť znížiť depresívnu náladu, preto sa s ním niekedy pracuje v zariadeniach duševného zdravia, kde môže byť podporným nástrojom pri konzervatívnej liečbe. Spája sa aj s podporou pamäti. Niektorí ľudia však najviac oceňujú, že im môže pomôcť navodiť kvalitný, nerušený spánok, čo môže byť v stresujúcom období života nedosiahnuteľný cieľ.

Dlhodobé užívanie ašvagandy je najlepšie vo forme prírodných doplnkov stravy proti stresu, úzkosti a zlej nálade.

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.