Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

3 + 1 balenie zdarma | Dodanie za 24 hodín

|  Môj účet
bolest žaludku ze stresu

Čo znamená bolesť žalúdka zo stresu a ako sa jej zbaviť?

Bolí vás často žalúdok a neviete prečo? Tento problém môže byť spôsobený napríklad úzkosťou alebo zvýšenou hladinou stresu, na ktoré môže telo reagovať veľmi citlivo. Ako však zistíte, či ide o váš problém? A existuje nejaké riešenie?

Aj keď na to často nemyslíme, telo môže ovplyvňovať našu náladu a správanie. (Napríklad, keď nás niečo bolí, zvyčajne nie sme rozrušení alebo šťastní.) Funguje to však aj opačne. Ak sme nervózni, vystresovaní a niečo nás trápi, môže sa to prejaviť nechutenstvom, problémami s vyprázdňovaním alebo nevysvetliteľnou bolesťou neznámeho pôvodu.

Jedným z prejavov, s ktorými sa môžeme stretnúť vo vypätých chvíľach, je bolesť žalúdka, ktorá nám v niektorých prípadoch môže dokonca brániť v jedení. Pred veľkými udalosťami môžeme mať dokonca pocit na zvracanie.

Čo s tým?

Čo znamená bolesť žalúdka zo stresu?

Žalúdočné ťažkosti sú bežným problémom, ktorý môže byť spôsobený emocionálnymi problémami, ako je úzkosť a depresia, alebo poruchami trávenia. Môže zahŕňať príznaky, ako je pocit „motýľov“ v žalúdku alebo pocit „napätia v črevách“. Môže sa však vyskytnúť aj pocit nevoľnosti a úplná neschopnosť prijať potravu. Za týmto problémom sa zvyčajne skrýva naše vnútorné napätie a psychický stav.

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

bolest žaludku příčiny stres

Ako bolí žalúdok zo stresu?

Niektorí ľudia môžu v určitom okamihu pociťovať silné stiahnutie žalúdka, čo môže vyvolať pocit na vracanie. Počas spoločenských udalostí, ktoré môžu zahŕňať konzumáciu jedla, do seba potom nemusíte dostať prakticky nič. (Najčastejšie napríklad len nápoje.)

Môžu sa tiež objaviť:

 • Žalúdočné kŕče
 • Nevoľnosť
 • Hnačka
 • Zápcha
 • Tráviace problémy

U detí sa tiež môže objaviť bolesť žalúdka pred odchodom do školy bez akýchkoľvek iných sprievodných príznakov, ktoré môže lekár zistiť a interpretovať.

Prečo dochádza k bolesti – príčiny

Tráviaci trakt má vlastný nervový systém, ktorý sa nazýva črevný nervový systém. Nervové zakončenia v žalúdku reagujú na stresové hormóny uvoľňované mozgom. Je to súčasť reakcie „bojuj alebo uteč“, ktorá spôsobuje, že stresové hormóny signalizujú žalúdku, aby spomalil, aby mohol pumpovať viac krvi do pľúc a svalov.

Ľudia môžu pravidelne zažívať vysoké hladiny stresu, ktoré môžu napodobňovať reakciu „bojuj alebo uteč“.

Medzi najčastejšie spúšťacie faktory patria:

 • Finančný stres
 • Stres v práci
 • Problémy vo vzťahoch
 • Rozvod alebo úmrtie v rodine
 • Sťahovanie
 • Nervozita pred dôležitou udalosťou (skúška, pohovor v novom zamestnaní atď.)

Ak problém pretrváva dlhší čas, obráťte sa pre istotu na svojho lekára a nechajte sa ním vyšetriť, pretože pri dlhotrvajúcich problémoch nemožno vylúčiť vážnejšiu príčinu.

Ako uľaviť od bolesti brucha?

Pri bolestiach brucha spôsobených stresom je dôležité naučiť sa relaxačné techniky, ktoré môžu poskytnúť okamžitú úľavu od napätia. Odporúča sa tiež dôsledne pracovať na svojej duševnej pohode a v prípade nevoľnosti urobiť malé zmeny, ktoré vám ju pomôžu ľahšie prekonať.

Z dlhodobého hľadiska môže mať zmysel navštíviť odborníka na duševné zdravie kvôli problémom s nervami. Nemusí to byť psychológ, ale napríklad skúsený terapeut, ktorý vám pomôže rozpliesť podstatu problému a navrhne najlepšie spôsoby kompenzácie. Pri vážnejších problémoch, ako je depresia, môže byť najlepšou voľbou návšteva psychiatra, ktorý môže predpísať vhodné lieky.

Pomôže aj:

 • Dychové cvičenie (hlboký nádych a výdych do brucha)
 • Meditácia
 • Počítanie do desať
 • Obmedzenie alkoholu a kofeínu
 • Obmedziť mastné a korenené jedlá
 • Obmedziť veľké porcie jedla pred prezentáciou
 • Zázvorový čaj
 • Mätový čaj

Niektorým ľuďom pomáha aj to, keď si počas prezentácie nájdu v publiku jednu alebo dve sympatické tváre, ku ktorým sa potom prihovoria. Iní ľudia si predstavujú publikum v kompromitujúcej situácii, ktorá môže byť bez oblečenia (pretože všetci sme len ľudia s určitými slabosťami). Väčší pocit sebavedomia môžete mať aj tak, že si budete robiť rôzne poznámky a pripravovať sa na rôzne scenáre (napríklad na stratu a nájdenie novej práce).

jak si ulevit od bolesti břicha ze stresu

Čo vám pomôže pri strese a úzkosti?

Pri strese s úzkosťou môžete okrem vyššie uvedených tipov vyskúšať aj dlhodobé užívanie prírodného výživového doplnku s ašvagandou, ktorý podporuje duševnú relaxáciu, uvoľnenie a normálny nočný spánok. Dobrý doplnok spoznáte podľa vysokého počtu withanolidov v každej kapsule.

Každý deň by ste sa mali aspoň 20 minút hýbať, pretože pohyb tiež pomáha uvoľňovať napätie a celkovo upokojuje. Ak sa potrebujete zbaviť nahromadenej agresie, ideálnym riešením môže byť bojový šport.

Zdroj

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321611 – Nervózny žalúdok (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/nervous-stomach-symptoms-6826476 – Všetko o nervóznom žalúdku (anglicky)

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.