Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

3 + 1 balenie zdarma | Dodanie za 24 hodín

|  Môj účet
fyzické příznaky stresu

14 najčastejších fyzických príznakov stresu

Stres je prirodzenou reakciou organizmu na hroziace nebezpečenstvo. Preto môžeme byť v mnohých prípadoch vďační za jeho existenciu, pretože nám a našim predkom umožnil prežiť. Problémom je, že naše životné podmienky sa v priebehu storočí veľmi zmenili a stresu sme vystavení takmer neustále. Viete, ako môže stres následne ovplyvniť telo a jeho zdravie?

Možno ste to nevedeli, ale existujú dva druhy stresu. Jeden z nich sa nazýva eustres, ktorý má na nás pozitívny vplyv. Vďaka nemu sme viac motivovaní k lepším výkonom. Často sa s ním stretávame napríklad pri štúdiu, v práci alebo pri rôznych osobných výzvach.

Jeho opakom je takzvaný distres, ktorý je nadmernou záťažou, s ktorou sa ťažšie účinne vyrovnávame. Tento typ stresu navyše spôsobuje psychické problémy a chronické ochorenia, ktoré sa môžu skončiť aj smrťou.

Ako teda spoznať, že telo je pod nadvládou negatívneho stresu? A akým spôsobom sa môžeme pokúsiť dostať ho pod kontrolu?

Fyzické prejavy stresu

fyzické projevy stresu

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

Svalové napätie

Keď sme v strese, naše telo sa prepne do režimu boja, zmrazenia alebo úteku. Nie vždy však dokážeme niečo z toho urobiť. A tak sa stáva, že všetko to napätie sa postupne vkladá do svalov, ktoré sú v dôsledku toho stuhnuté a bolestivé. Stres sa často ukladá v krčnej chrbtici.

Tráviace ťažkosti

Myseľ a telo sú spojené nádoby. Už ste určite zistili, že ak ste niekedy nervózni, môžete stratiť chuť do jedla. Ani tráviace ťažkosti a hnačky nie sú ničím nezvyčajným. A aj dlhodobý stres môže takto ovplyvniť trávenie. Niektorí ľudia však môžu mať aj väčší sklon jesť väčšie porcie jedla (emocionálne prejedanie sa), čo im tiež môže spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť.

Vysoký krvný tlak

Reakcia organizmu na stres sa môže prejaviť aj pri meraní krvného tlaku. Môže byť dlhodobo zvýšený alebo môže veľmi kolísať. Z tohto dôvodu dlhodobý stres nie je dobrý pre zdravie kardiovaskulárneho systému, pretože môže zvýšiť riziko závažných príhod (infarkt, mŕtvica) alebo jeho ochorení.

Znížená imunita

Dlhodobý stres má negatívny vplyv aj na našu obranyschopnosť, ktorá je v dôsledku toho oveľa slabšia. Ak sa teda chcete vyhnúť dlhodobým vírusom, mali by ste si naplánovať pravidelnejší odpočinok a duševnú relaxáciu.

dlouhodobý stres fyzické příznaky

Ďalšie príznaky dlhodobého stresu

To, samozrejme, nie je všetko. Dlhodobé vystavenie stresu môže spôsobiť aj iné neplechy. Je dokonca dosť možné, že niektoré z týchto problémov poznáte, ale vôbec vás nenapadlo spájať ich so stresom a jeho účinkami.

Patria medzi ne:

  • Podozrivá vyrážka neznámeho pôvodu
  • Menšia chuť na sex
  • Arytmia
  • Bolesť hlavy
  • Problémy so spánkom
  • Nevysvetliteľná bolesť tela
  • Únava
  • Sucho v ústach
  • Nadmerné potenie

Niektorí ľudia môžu na stres reagovať aj žalúdočnými ťažkosťami, pocitom, že nemôžu správne dýchať, alebo možno častejšou potrebou močiť, ktorá môže prameniť z neustálej nervozity.

jak si ulevit od fyzických příznaků stresu

Ako sa zbaviť stresu?

Stres sa dá riešiť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je napríklad viac odpočinku a cielená duševná relaxácia. To môže zahŕňať napríklad niekoľkominútovú meditáciu v tichom prostredí.

Veľmi obľúbená je aj ašvagandha (vitánie snodárná), ktorá sa často používa vo forme prírodných doplnkov stravy na podporu duševného a fyzického uvoľnenia a na podporu spánku, ktorý môže byť v stresových obdobiach života nekvalitný.

Okrem toho môže táto bylina podporiť aj koncentráciu, takže môžete ľahšie vykonávať kvalitnú prácu a študovať napriek možným prekážkam, na ktoré by ste inak nemali kapacitu.

Zdroje informácií

https://www.wikiskripta.eu/w/Stres_(hygiena) – Stres (česky)

https://www.webmd.com/balance/stress-management/stress-symptoms-effects_of-stress-on-the-body – Príznaky stresu (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/stress/guide/symptoms/ – Dopady stresu (anglicky)

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.