Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

3 + 1 balenie zdarma | Dodanie za 24 hodín

|  Môj účet
soustředění

Sústredenie: Čo spôsobuje problémy a ako ho zlepšiť?

Pozornosť a koncentrácia sú dve dôležité schopnosti, bez ktorých sa v dnešnej spoločnosti ďaleko nedostanete. Ak vám chýbajú, nedosiahnete dobré študijné výsledky a pravdepodobne ani nezískate svoju vysnívanú prácu. V pracovnom prostredí môže mať nedostatok sústredenia za následok horší výkon a následnú stratu zamestnania. Prečo sa nedokážem sústrediť? A existujú metódy na podporu koncentrácie?

Celý náš systém je nastavený tak, aby sme sa sústredili na to, čo robíme. V škole nám táto schopnosť umožňuje absorbovať učebnú látku a ľahšie si ju zapamätať pri skúške alebo teste. V práci nám sústredenie pomáha dosahovať dobré výsledky, čo nám zasa pomáha získať zaslúžený plat na bankovom účte v určitom období v mesiaci.

Problémom je, že niektorí ľudia sú prirodzene menej sústredení a koncentrovaní. Prípadne v dôsledku prepracovanosti a iných ťažkostí môžu kolísať, čo môže spôsobiť, že konečné výstupy sú veľmi nepredvídateľné. Ako si však udržať sústredenie, keď máte pocit, že to nedokážete?

příčiny problémů se soustředěním

Čo je to sústredenie?

Koncentrácia je v podstate mentálna schopnosť sústrediť svoju pozornosť na jednu konkrétnu vec alebo činnosť. Aj keď sme prirodzene schopní sústrediť sa, naša schopnosť koncentrácie sa musí počas školy a práce prehĺbiť. (Určite viete, že malé deti sa dokážu zabaviť len na krátky čas, ale v škole musia venovať pozornosť niekoľko hodín).

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

Niekedy má na koncentráciu negatívny vplyv okolité prostredie, inokedy vnútorný stav mysle alebo zdravotný problém.

Príčiny problémov so sústredením

Jednou z príčin, ktoré môžu viesť k problémom so sústredením, je toľko diskutovaná porucha ADHD. Nie je to však jediný faktor, ktorý môže ovplyvniť kvalitu a trvanie koncentrácie.

Môžeme tiež menovať:

Pokiaľ ide o faktory životného štýlu, nedostatok spánku, hlad, stres, únava a nedostatok fyzickej aktivity majú negatívny vplyv na koncentráciu. Na vine však môžu byť aj lieky. Opioidy, niektoré antidepresíva, kortikosteroidy, niektoré lieky na srdce atď. majú negatívny vplyv na pamäť a koncentráciu.

co pomáhá na soustředění bylinky

Čo pomáha na sústredenie?

Jedným zo spôsobov, ako môžete trénovať koncentráciu a všímavosť, je pravidelná meditácia, počas ktorej sa začnete sústrediť na vyprázdnenie hlavy a na pravidelnosť a hĺbku dýchania. Niektorým ľuďom môže pomôcť (v zdravej miere) aj hranie videohier, počas ktorých je dôležité splniť určitú úlohu. Multitasking má negatívny vplyv na pozornosť a výkonnosť, pretože mozog v skutočnosti len prepína medzi úlohami. Snažte sa preto robiť jednu vec naraz. Pomáha aj častejšie robenie prestávok a počúvanie hudby počas práce.

Ak si trúfate, môžete vyskúšať aj tréning mozgu. Môžete začať s niečím jednoduchým, napríklad s pamäťovými hrami, ktoré ste hrávali v detstve. Ale môžete tiež počítať psy, ktoré stretnete počas prechádzky, alebo možno jednu konkrétnu farbu auta. Dôležité je podporovať všímavosť.

bylinky na soustředěnost

Tablety a bylinky na sústredenie

Existuje široká škála bylín na podporu koncentrácie. Určite poznáte guaranu a ženšen. V poslednom čase sa však zvýšenej pozornosti teší aj nie taká známa bylina s názvom ashwagandha (indický ženšen, vitánie snodárná, withania somnifera…). Medzi jej výhody patrí podpora koncentrácie a sústredenia. To však nie je všetko, čo môže ponúknuť.

Medzi jej ďalšie výhody patrí zníženie stresu a úzkosti, ktoré nám niekedy môžu brániť v rozhodovaní a spôsobovať blokády v koncentrácii. V neposlednom rade vám podporu normálneho spánku môžu ponúknuť aj výživové doplnky s ashwagandhou, ktoré obsahujú vysoké množstvo withanolidov. Vďaka tomu sa budete ráno cítiť sviežejší a získate viac energie na plnenie každodenných povinností.

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.