Košík
úzkostné stavy

Úzkostné stavy: 5 tipov na ich prekonanie

Úzkosť môže z času na čas trápiť každého človeka. Kľúčom k úspechu je však to, ako sa s ňou vyrovnáme. Zatiaľ čo niektorí ľudia nemajú problém ju prekonať, iní jedinci môžu trpieť úzkosťou celé dni. Ako konečne poraziť úzkostné stavy a žiť s väčšou chuťou a radosťou?

Naša duševná pohoda do veľkej miery ovplyvňuje náš každodenný život. Ak sa cítime dobre a sebavedomo, je pomerne veľká šanca, že sa nám bude dariť v práci aj v súkromnom živote.

Hoci je úzkosť normálna a občas postihne každého, musíme si dávať veľký pozor, aby nás úplne neovládla. V opačnom prípade nás môže premôcť a môžeme mať problémy s rozhodovaním. Obavy z budúcnosti nie sú ničím nezvyčajným a môžu nám brániť v dosiahnutí duševného pokoja a využitia nášho potenciálu.

Čo sú to stavy úzkosti?

Stav úzkosti sa považuje za prirodzený. Je to normálna reakcia tela na určitý pocit neistoty alebo nepohody. Kľúčom k úspechu je nedovoliť, aby vám úzkosť bránila v každodennom fungovaní a zdravom rozhodovaní. Ak pociťujete strach, paniku a iné negatívne pocity každý deň (alebo relatívne často), môže to byť znakom zlého duševného zdravia.

stavy úzkosti projevy příčiny

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

Ich prejavy a príčiny

Stavy úzkosti sa môžu u jednotlivých ľudí trochu líšiť. Aj napriek tomu existuje súbor niekoľkých javov, s ktorými sa v takejto situácii môžeme stretnúť.

Patria medzi ne:

  • Nervozita
  • Pocit bezmocnosti
  • Panika a pocit bezprostredného nebezpečenstva
  • Rýchly tlkot srdca
  • Hyperventilácia
  • Potenie
  • Chvenie
  • Obsedantné myslenie na spúšťač

Niekedy je pocit úzkosti taký silný, že ho možno ťažko ovládať. Môžete tiež stratiť prehľad o tom, či vám v danom čase skutočne hrozí nejaké vážne nebezpečenstvo.

Pokiaľ ide o spúšťač úzkosti, často je to strach z neznámeho. Môžete sa obávať, či si dokážete udržať vzťah alebo prácu. Môžete sa tiež obávať, či vám prenajímateľ predĺži nájomnú zmluvu, ktorá bola podpísaná na dobu určitú, atď. Úzkosť však môže vyvolať aj verejné vystupovanie, žiadosť o zvýšenie platu, dlhodobá nezamestnanosť, ktorá si vyžaduje, aby ste pravidelne chodili na pracovné pohovory, choroba, ktorej prognóza je neistá, a podobne.

5 tipov na stavy úzkosti

jak na stavy úzkosti ashwaghandha

Ashwagandha

Prvým krokom môže byť užívanie bylín proti stresu a úzkosti, vrátane indickej byliny ašvaganda (je známa aj ako vitánie snodárná, vitánie spavá alebo indický ženšen). Táto rastlina podporuje duševné uvoľnenie, ktoré je dôležité v náročnejších životných situáciách. Môže tiež podporiť zdravý spánok, ktorý je kľúčový pre udržanie normálneho telesného stavu, ako aj vyrovnanej psychiky a zdravej schopnosti rozhodovania.

Pravidelný pohyb

Pravidelné cvičenie môže mať pozitívny vplyv aj na fyzický a psychický stav človeka. Neznamená to, že musíte tráviť hodiny v posilňovni, čo môže opäť vyvolať pocit úzkosti z toho, že vás jej návštevníci budú posudzovať. Namiesto toho si môžete vybrať prechádzky po okolí, aby ste si vyčistili hlavu a získali nový pohľad na život. Ak sa bojíte cvičiť sami, pomôže vám aj to, ak si nájdete motivovaného partnera, ktorý vás bude sprevádzať.

Pozor na návykové látky

Zapáliť si cigaretu, keď sa necítite vo svojej koži, môže byť naozaj lákavé. Uvoľniť sa môžete aj pohárom alkoholu, ktorý vám pomôže na pár minút sa uvoľniť. Z dlhodobého hľadiska to však nie je účinný spôsob riešenia úzkosti. Okrem toho, že tieto zlozvyky vám uberajú peniaze, ničia vaše zdravie a ľahko si na ne môžete vypestovať závislosť. Nemusíte sa teda ničoho obávať.

Okrem iného si dávajte pozor na príjem čokolády a kofeínu. Kofeín môže zhoršiť úzkosť a nespavosť, preto sa ho snažte obmedziť na minimum. Čokoláda je síce bezpečnejšia, ale môže vás zvádzať k prejedaniu sa, čo môže spôsobiť priberanie na váhe a ďalšie problémy so sebavedomím.

Spánok

Zdravý nočný spánok je tiež veľmi dôležitý pre normálne fungovanie a dobrú náladu a mal by trvať aspoň 7-9 hodín. Ak trpíte zlou kvalitou spánku, zvyčajne vám pomôže výmena vankúšov a matracov. Môžete tiež vyskúšať zatemňovacie závesy a zátky do uší. Ak je vo vašej spálni horúco, môže vám pomôcť ventilátor alebo spánok pri otvorenom okne.

Psychoterapia

Ak sú vaše úzkosti naozaj úporné a nedokážete ich dostať pod kontrolu ani s využitím všetkých dostupných prostriedkov, neurobíte chybu, ak využijete psychoterapiu, ktorá vám pomôže identifikovať spúšťače a naučiť sa relaxačné techniky, aby ste dostali svoje obavy z budúcnosti pod kontrolu. Tento proces však môže trvať roky.

co dělat při stavech úzkosti

Ako teraz postupovať?

V prípade nezávažných depresívnych stavov, ktoré si vyžadujú pomoc odborníkov na duševné zdravie, vyskúšajte dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy s obsahom ashwagandhy, ktoré majú v každej dávke vysoké množstvo withanolidov. Tento postup spolu s dodržiavaním ostatných tipov v článku môže prispieť k väčšej duševnej relaxácii, zníženiu úzkosti a stresu a k lepšiemu spánku.

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.